Wynajem długoterminowy a leasing: różnice

18 marca
10:56 2016

W związku z ciągłą niepewnością co do przepisów regulujących odliczanie podatku VAT od samochodów firmowych branych w leasing, warto wiedzieć, że dla tego typu finansowania istnieją alternatywy. Jedna z nich jest kredyt, ale oprócz tego także wynajem długoterminowy. Jakie są różnice pomiędzy leasingiem, a wynajmem długoterminowym?

Wynajem długoterminowy to typowe wypożyczenie samochodu, z tą tylko różnicą, że na długi okres. Na ogół pojazdy są wynajmowane tylko na klika dni, natomiast w najmie długoterminowym okres ten może wynosić nawet kilka lat.

Opłaty i podatki

W przypadku, gdy zastanawiamy się nad leasingiem lub najmem samochodu, to w rozrachunku kosztów korzystniej wygląda wynajem. Jest to przede wszystkim związane z tym, że leasing powoduje ograniczenie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. W opcji najmu długoterminowego, po upływie okresu umowy, firma może kupić użytkowane auto po niskiej cenie lub oddać je do wypożyczalni i wynająć kolejne. W umowie leasingu leasingobiorca staje się natomiast właścicielem pojazdu po zapłaceniu ostatniej raty leasingu i dodatkowych opłat – należą do nich: opłata wstępna – około 20% wartości auta oraz opłata końcowa – 1% wartości samochodu. Raty za wynajem auta, podobnie jak te za leasing, firma może wlicza w koszty, w obydwu przypadkach w tej samej kwocie do 6 tys. zł z VAT.

Co korzystniejsze – najem czy leasing?

Poza kilkoma podobieństwami w sprawach formalnych pomiędzy wynajmem a leasingiem jest więcej różnic. Pierwszą z nich jest to, że najemca nie ponosi żadnych kosztów ani ryzyka związanego z korzystaniem z wypożyczonego auta. Przeglądy, naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, części zamienne, remonty powypadkowe, ubezpieczenia OC i AC z pełnym assistance, likwidacja szkód, wybór stacji obsługi, wymiany opon latem i zimą, samochód zastępczy na cały czas naprawy – wszystkie te koszty ponosi firma wypożyczająca nam samochód. W przypadku leasingu koszty i organizacja usług związanych z naprawą obciążają natomiast leasingobiorcę.

Jakie pojazdy można finansować długoterminowym najmem?

W formie długoterminowego najmu w Polsce można sfinansować:

  • samochody osobowe,
  • lekkie samochody dostawcze,
  • samochody ciężarowe.

W leasing firma bierze na ogół samochód nowy, który po kilku latach użytkowania i spłacania rat się zużywa, tracąc na wartości. W momencie wykupu samochód często już nadaje się do sprzedaży, którą musiałby w dodatku zająć się leasingobiorca. W przypadku najmu możemy po okresie umowy bez problemu oddać auto do wypożyczalni i wynająć kolejne.