Jak przekształcić konto indywidualne we wspólne?

15 października
12:20 2014

Czasami zdarza się, że chcemy przekształcić konto indywidualne w konto wspólne. Jak należy wnioskować o takie przekształcenie?

Przy zakładaniu konta osobistego bardzo ważne jest właściwe dopasowanie rachunku bankowego do potrzeb i oczekiwań jego przyszłego właściciela. Nie należy decydować się na konto bezpłatne tylko przy aktywnym korzystaniu z niego, jeśli nie  mamy zamiaru wykonywać z niego wielu transakcji. Czasem zdarza się jednak, że chcemy, współdzielić z kimś konto, którego do tej pory byliśmy jedynym właścicielem. Pamiętać należy, że konto i bank zawsze można zmienić. Można również przekształcić indywidualne konto osobiste we wspólne.

W większości banków proces ten jest bardzo prosty. Banki zwykle nie robią praktycznie żadnych problemów z przekształceniem konta indywidualnego w konto wspólne, chociaż w niektórych z nich nie będzie możliwości skorzystania z takiego rozwiązania. Skoro strony zdecydowały się na wspólne konto, powinny stawić się w banku z dokumentami potwierdzającymi tożsamość w celu podpisania odpowiednich dokumentów, w tym aneksów do wcześniej zawartych umów. Najczęściej osoby decydujące się na wspólne konto to małżeństwa, ale takie konto mogą mieć też osoby pozostające w wolnych związkach, a nawet znajomi.

Oczywiście, cała operacja przekształcenia konta indywidualnego w konto wspólne nie jest bezpłatna. Nie są to jednak zbyt duże kwoty (10–30 zł). Trzeba też wiedzieć, że wspólne konto to mniejsze opłaty za korzystanie z rachunku oraz dodatkowych usług. Ważny jest również zakres dostępu do konta. Jeżeli na przykład chcemy, by z naszego konta mogła korzystać druga osoba, możemy dać jej pełne lub ograniczone pełnomocnictwo.

Najczęściej przekształcenie konta indywidualnego we wspólne odbywa się na zasadzie ustanowienia drugiej osoby współwłaścicielem posiadanego już konta indywidualnego. Są też banki, które nakazują zamknięcie posiadanego rachunku czy też rachunków oraz założenie zupełnie nowego, wspólnego. Najlepiej wcześniej dokładnie przeanalizować oferty kont i wybrać bank, którego propozycje najbardziej nam odpowiadają.